Chcete lépe spát a lépe žít? Tak jste u nás správně!

Vše o Limbě

Co je borovice limba?

Borovice limba, latinsky Pinus Cembra, německy zirbe, je nádherný strom jehož dřevo vyniká svými unikátními vlastnostmi. Roste jen na několika místech na světě, především v Alpách, ve výškách nad 1200 metrů nad mořem. V Alpách ji lze potom nalézt až na výškové hranici růstu lesů ve výšce do 2400 m. Limba je schopna odolávat teplotám od + 50 st. C až pod - 40 st. C a může se dožít až 1200 roků, průměrně okolo 400 roků. Dorůstá do výšky 30 metrů a plodí nejdříve po 40 letech. Přibližně v tomto věku poprvé vykvétá a následně plodí šišky. Znovu opět vykvete až po 6 letech. Teprve další rok uzrávají vínově hnědé šišky a ty opadávají až po dalších 3 letech. Zrání semen tedy trvá velmi dlouho a vzácnost limbového dřeva s tím přímo souvisí. 

Jak se množí?

Za svoje rozmnožování ve volné přírodě vděčí limba především ořešníkům kropenatým, ptákům, se kterými žije v symbióze. Ta pomáhá oběma partnerům přežít v přírodních extrémních horských podmínkách.  Má se za to, že v Alpách minimálně každá druhá limba za svou existenci musí poděkovat ořešníkům kropenatým. Příroda dokáže kouzla... 

Jaká je souvislost limby a lidského těla? 

Německý název epifýzy (Zirbeldrüse) je pojmenován podle tvaru šišky borovice limba (Zirbe). Česky se jí také říká šišinka. Je to malý orgán v epithalamu, jedné části mozku, která především v noci produkuje důležité hormony melatonin a serotonin. Melatonin řídí časové cykly těla, především cyklus spaní a bdění. Serotonin je nazýván hormonem štěstí. Hinduisté označují šišinku jako šestou čakru (Adžna). Ta je spojována s vnímavostí, intuicí a poznáním. 
 

Na co má borovice limba vliv?

Limba zbavuje napětí a uklidňuje při fyzických a mentálních zatíženích - snižuje srdeční frekvence, může ušetřit až jednu hodinu práce srdce za den - urychluje zotavení a odpočinek organismu, zvyšuje pocit svěžesti a uvolnění - stabilizuje krevní oběh - snižuje citlivost na změny počasí - zvyšuje kvalitu spánku - harmonizuje a posiluje obecný pocit pohody - má silné antibakteriální účinky - působí proti šatním molům.

Jak je limba zdravá?

Borovice limba především vytváří pohodu. V místnosti z limby se okamžitě cítíte příjemně uvolněně a vystresované nervy mohou vypnout. Dr. Maximilian Moser byl pověřen několika nezávislými institucemi, aby vědecky prozkoumal mechanismy působení borovice limby.

Výsledky jeho studií hovoří naprosto jasně. To, co obyvatelé alpských regionů znali a po generace předávali, lze v těchto studiích prokázat. U testovaných skupiny lidí spících v ložnici z limbového dřeva, došlo ke snížení srdečního rytmu až o 3 500 tepů denně, zvýšení schopnosti soustředit se, pozitivnímu vlivu na nervový systém a protizánětlivému účinku. U testovaných subjektů bylo také prokázáno zlepšení kvality jejich spánku.

 V dalších výzkumech byl zkoumán antibakteriální účinek borovice limby. Tam bylo dokázáno, že má největší antibakteriální účinek na škodlivé organismy a bakterie z celkem 14 testovaných druhů dřeva. Pokud je borovice limba umístěna jako dekorace, kus nábytku nebo ve formě hoblin v obývacím pokoji nebo ložnici, vytváří nádherně dřevitou vůni.

 

Které dřevo je podobné borovici limba?

Vzhledem ke svému vzhledu je borovice limba nejvíce srovnatelná s borovicí bílou, která rovněž pochází z čeledi borovic -Pinus. Je to největší druh jehličnatých stromů na východě severní Ameriky a může se dožít až 500 let. Borovice bílá neboli vejmutovka však neobsahuje složky dřeva a éterické oleje, které jsou charakteristické pro borovici limbu.

 

Jak voní borovice limba?  A jak dlouho voní?

V borovicovém lese můžete cítit intenzivní, dřevitou vůni. Tóny vůně jdou od sladkých po opravdu dřevité. Nejintenzivnější vůně jsou z jehličí, šišek a pryskyřice. Opracované dřevo borovice limba voní podobně, ale ne tak intenzivně jako čerstvé jehličí a pryskyřice. Intenzita vůně, která je příjemně sladká a dřevitá, závisí na kvalitě větví a pryskyřice. Esenciální oleje v borovici limba zůstávají neporušené po celá desetiletí - neztrácí svou vůni. Tyrolské farmy, postavené z měsíčního dřeva borovice limby, stále voní po více než 80 - 100 letech. Vůně je zvláště intenzivní, když je vysoká vlhkost vzduchu, protože vlhkost aktivuje působení éterických olejů v lese.

 

Využití borovice limby v minulosti a dnes

Naši předkové dobře znali mimořádné působení limby a používali ji nejen k výrobě drobných užitkových předmětů pro běžný život ale i k výrobě nábytku, podlah, obložení místností i ke stavbě obydlí. Její nezaměnitelná vůně pocházející z éterických olejů pinosylvinů a aromatických pryskyřic měla odedávna pozitivní vliv na člověka ve fyzikální i psychické rovině. 

V dnešní době byla mystika podložena vědeckými zkoumáními a výsledky jednoznačně potvrzují pozitivní účinky limby na lidský organismus. Známe například přesné chemické složení éterických olejů obsažených v limbě. Limbové dřevo má také vynikající ochranné účinky proti radiovým vlnám, v místnosti postavené z tohoto dřeva se výrazně sníží příjem signálu mobilních telefonů. 

Nádherné vlastnosti limbového dřeva lze dnes velmi dobře využít v tzv. silvoterapii (označované vědecky jako “koupání v lese”, související např. s objímáním stromů), gemmo- terapii (získávání účinných látek z pupenců rostlin macerováním), aromaterapií, (vykuřování pryskyřicemi, jehličím, kůrou, uvolňování aroma z oleje zahříváním ap.) Limba je rovněž hojně používána v lidovém léčitelství. V podobě mastí, masážních olejů, solí, octů, likérů i ostřejších alkoholů, čajů, sirupů, tinktur, přísad do koupelí, kosmetických přípravků, krémů, balzámů, deodorantů, zubních past a prášků má limba přímý pozitivní vliv na zdraví člověka. Rovněž se často využívá v kuchyňských receptech při vaření a pečení. 

 

Borovice limba je v jiných jazycích označována jako Zirbe, Zirbelkiefer, Arve, Arbe, Swiss Stone Pine nebo jen Stone Pine ap. O jejím znovuobjevení a významu existuje mnoho literatury a odkazů na internetu.

 IMG_7615