Chcete lépe spát a lépe žít? Tak jste u nás správně!

Co jste o limbě nevěděli?

Že budete-li v lese hledat limbu, tak hledejte vysoko v horách. A rozhodně ne v těch českých.

Že do čeledi borovic patří i borovice limba, nazývaná také švýcarská kamenná borovice (Pinus cembra). Spolu s modříny roste ve vysokohorské oblasti a tvoří okraj lesa. Objevíte ji v náročných podmínkách, preferuje kyselé humusové kamenné půdy a vyskytuje se až do výšky 2 800 metrů. Optimálně roste ve výšce 2 000 metrů, hlavně na hřebenech, chráněných hřebenech a ve skalách.

Že pomalý růst, vzácná tvorba semen a nedostatek vhodných stanovišť způsobuje, že je borovice limba jedním z ohrožených jehličnanů. Dosahuje výšky 20 až 30 metrů a roste nejpomaleji ze všech měkkých dřevin. Poznáte ji podle 5 jehel, měkkých jako u štětce. Každých 4 - 6 let strom ztrácí své jehličky a vytváří nové a šťavnaté. Borovice dosahuje stáří mezi 200 a 400 lety a trvá 50 a více let, než začne borovice limba kvést! Období květu je od května do července. Šišky nesou semena ve tvaru oříšků. Zvláštností je, že semena dozrávají teprve ve 2. roce. K tvorbě semen dochází pouze každých 6 až 8 let. Borovice limba vytváří samčí i samičí šišky. Samčí květinové šišky jsou žluté až fialové a vyskytují se převážně ve spodní třetině koruny, samičí - ženské šišky jsou fialové s krátkými řapíky a vyskytují se jednotlivě nebo ve skupinách na špičkách dlouhých výhonků, zejména v horní třetině koruny.

Že borovice limba je jednoduše zdravá. To bylo také potvrzeno ve studii Joanneum Research v roce 2003. Borové dřevo s jedinečnou vůní je dobře známé svým účinkem na podporu spánku. Borovicové postele, polštáře vyrobené z borovicových lupínků a mnoho dalšího jsou velmi populární. Ale účinek tohoto alpského stromu má mnohem větší rozsah.

Zde je 10 pozitivních vlivů, které jsou prokazatelně způsobeny kontaktem s borovicí limbou.

 • Snížení srdeční frekvence
 • O 3 500 méně tepů denně (přibližně 1 hodina „práce srdce“)
 • Hluboká relaxace těla
 • Lepší celkové zdraví
 • Prevence poruch spánku
 • Stabilizace krevního oběhu
 • Snížení citlivosti na počasí
 • Zvýšené vibrace organismu
 • Ochrana před pozemskými paprsky
 • Pozitivní účinky na nachlazení a sinusové infekce
 • Protizánětlivý účinek

Že studie Joanneum Research ve Štýrsku potvrdila ve studii z roku 2003 to, co již bylo známo před staletími: borovice limba má měřitelný pozitivní vliv na pohodu. Relaxační a spánek podporující účinek dřeva je způsoben hlavně jeho charakteristickou pryskyřičně kořenitou vůní. Borovice limba znamená zdravý životní styl. Její účinky na duševní úrovni spoluvytvářejí vnitřní sílu a vůli. Radikálně působí na úzkosti, nedostatek energie, deprese a strachy.

Obrázek článku

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení